poniedziałek, 29 grudnia 2014

Zazdrość, zawiść, chciwość

Skąd w Polakach tyle nienawiści? Dlaczego dla Polaka nie ma nic przyjemniejszego niż dokopanie drugiemu Polakowi?

Dużej większości przeszkadza cudza uroda,  lepsza pozycja, bogactwo. Jak płachta na byka działa to, że ktoś ma lepiej. Polaka zazdrość zżera kiedy patrzy na jakiegoś celebrytę, muzyka bo przecież tylko biega i się lansuje, a ma tyle pieniędzy …

Dlaczego zazdrościmy? Niewiadomo. Może mamy zapisane to w genach?

„Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni zazdrościć, a później jest już tylko gorzej i w końcu te emocje potrafią się rozwinąć do niewyobrażalnych rozmiarów. prof. Zbigniew Zaleski

Prof. Zbigniew Zaleski psycholog, autor książki „Od zawiści do zemsty. Społeczna psychologia kłopotliwych emocji” powiedział : „To brzydkie uczucie zaczyna się rozwijać bardzo wcześnie. Rodzice porównują swoje dzieci z innymi: Krzyś jest większy, ma ładniejsze śpioszki. Dzieci też porównują: ja mam klocki Lego, a ty nie, jestem lepszy. „

Bogna Dowgiałło, socjolog emocji z Uniwersytetu Gdańskiego, twierdzi, że „Zawiści uczy też szkoła.” Kiedy prowadziła badania w trójmiejskich gimnazjach, okazało się, że aż 80 proc. badanych uczniów zna to uczucie. Szczególnie było to widoczne w klasach, w których zbliżały się testy kompetencji. Uczniowie wiedzieli, że to gra o sumie zerowej. Jeżeli kolega wygra, to ja stracę, bo on mi zabierze miejsce w lepszym liceum. Często to rodzice zachęcają do niezdrowej konkurencji, pytając: a co dostała z testu Agnieszka? Dlaczego ty masz gorszą ocenę? – wyjaśnia socjolog.

Bogactwo drażni: 

Polacy najbardziej swoją nienawiść wylewają wiadrami na celebrytów. Próbują leczyć kompleksy. Osoby publiczne padają ofiarami w internecie, bo odniosły sukces. Z jednej strony mają szacunek, a z drugiej spotyka ich zawiść, zazdrość.

Odważni? Nie! Tylko anonimowi!

Notoryczne wylewanie swojej zazdrości w internecie nazywane jest trollowaniem i hejtowaniem. Jest to bluzganie bez sensu, bez konkretnego powodu. Troll i Hejter obraża wszystko i wszystkich.

Co umożliwia taką wszechstronną i beztroską nagonkę? Oczywiście, że anonimowość. 
Bo to powoduje, że taki troll czy hejter czuje się bezkarny. Powie to co myśli bo wie, ze nikt mu za to nic nie zrobi. A anonimowość w sieci to prawdziwe przekleństwo internetu.

Zupełnie inną kwestią jest również zwyczajny brak kultury. Kultura języka jest coraz niższa.

Dr Wiesław Bryła – „Kiedyś brano przykład z elit, które prezentowały pewną kulturę. Obecnie "elity" są takie same jak reszta. Nie ma instytucji, osób, miejsc, gdzie ludzie mogliby uczyć się sztuki konwersacji i wymiany zdań. Obniżenie jakości języka widoczne jest nawet na wyższych uczelniach.”


Oczywiście nie od dziś wiadomo, że przeciętny Nowak czy Kowalski po powrocie z pracy nie zasiądzie przed komputerem, aby stać się trollem czy hejterem, który zaleje Internet falą swojej nienawiści do wszystkich i do wszystkiego.  Takie rzeczy piszą osoby z ambicjami, które boli, że ktoś odniósł sukces

Różnice pomiędzy zawiścią a zazdrością:

Zazdrość to uczucie, odczuwane w sytuacji frustracji, gdy znany jest obiekt zaspokajający potrzebę i osoba posiadająca ten obiekt. Może być motywująca, bo człowiek, który zazdrości, bardziej się stara, by coś osiągnąć.

Zawiść to uczucie dyskomfortu powstające wtedy, gdy osobiste cechy, posiadane przedmioty lub osiągnięcia nie dorównują ich poziomowi/jakości u innych osób. W zawiści osoba życzy drugiemu, aby był tego pozbawiony. To jest postawa psa ogrodnika, kiedy więcej wysiłku wkłada się w to, by inny miał gorzej, niż żeby poprawić własną sytuację. 

Zazdrość może mieć pozytywne konsekwencje, kiedy szukamy uznania innych przez rywalizację, albo gdy zwiększamy wysiłki, aby więcej osiągnąć, to zawiść jest prawie zawsze skażeniem relacji międzyludzkich.

Pies ogrodnika:

"Psem ogrodnika" jest zwykle nazywany ten, kto uniemożliwia lub utrudnia innym osobom dostęp do jakichś pożądanych przez nie dóbr dlatego, że sam nie może tych dóbr zdobyć lub czerpać z nich pożytku. Potocznie występuje niekiedy z dodatkowym objaśnieniem: "sam nie zje i drugiemu nie da". Więcej wysiłku wkłada się w to, by inny miał gorzej, niż żeby poprawić własną sytuację.




Kochani zamiast przeznaczać większość swojego życia, które przecież jest takie piękne na wylewanie kubła pomyj na drugiego człowieka zachęcam do zakasania rękawów aby polepszyć swoją sytuację życiową. Wszystko jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki swojej ciężkiej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz